Hlavní stránka
Typ zájezdu: POZNÁVACÍ ZÁJEZDY
Destinace Norsko

Do srdce norských fjordů


Úvod:

Odlet z Prahy na letiště Flesland nedaleko druhého největšího města Norska - Bergenu. Čeká nás podvečerní procházka po nábřeží, kterému vévodí řada hanzovních domů Bryggen (UNESCO). Zájemci pak budou mít možnost vyjet lanovkou na horský hřeben nad městem, odkud se otevírá panoramatický výhled na město obklopené desítkami ostrovů. Ubytování.



- program zájezdu

  • 2. den: Po snídani se vydáme do oblasti jezer, vodopádů a fjordů. Uvidíme mj. kaskádovitý vodopád Tvindefossen. Monumentální údolím pak dojedeme do obce Gudvangen, kde se mohou zájemci vydat na vyhlídkovou plavbu po fjordu, který je zapsán na seznamu UNESCO – Naeroyfjorden. Po cca 1,5 hodinové plavbě (cca 220 NOK) se sejdeme s ostatními v přístavu městečka Flåm. To je známé i tím, že z něj stoupá do hor unikátní vysokohorská železnice Flåm - Myrdal. Jízdné stojí cca 320 NOK. Zájemci o turistiku mohou namísto jízdy vlakem vystoupat po úbočí, odkud jsou krásné výhledy na fjord. Anebo si zkusíte mořský kajak? Od hladiny poklidného fjordu vypadá totiž okolní krajina přímo úchvatně. Navečer ubytování v hotelu nad fjordem.
  • 3. den: Nejprve se vydáme na moderní vyhlídku, ze které můžeme z výšky 600 m n.m. nádherně vidět fjord Aurlandsfjorde n, u kterého jsme se včera pohybovali. Po průjezdu vyhlídkové silnice zvané Sněžná cesta přeplujeme trajektem mohutný fjord Sognefjord a podél jeho ramena Lustrafjorden pokračujeme do oblasti, které vévodí největší ledovec evropské pevniny Jostedalsbreen. Za obcí Gjerde dojedeme na dosah nádherného ledovcového splazu Nigardsbreen. Nejprve se přeplavíme lodičkou po ledovcovém jezeře a následně pěšky dojdeme až k mohutnému čelu ledovce. Odjezd na další ubytování a večeři, opět v blízkosti fjordu.
  • 4. den: Od hladiny fjordu, tedy z úrovně 0 m, vystoupáme po silnici Sognefjellvegen na nejvyšší silniční sedlo v Norsku (1 440 m). Odtud se nabízejí fantastické pohledy na nejvyšší skandinávské pohoří Jotunheimen a jeho přilehlé ledovce. V turistickém centru městečka Lom si prohlédneme starobylý sloupový kostel (stavkirke), poté se opět vydáme do hor. Pokud nám bude přát počasí, vyjedeme na vyhlídku na hoře Dalsnibba (1 486 m n.m.). Odtud je, jak Norové říkají „vidět to pravé Norsko“. Mnoha serpentinami sklesáme opět ke fjordu. Navečer poplujeme z obce Geiranger po světoznámém fjordu Geirangerfjorden (UNESCO). Jízdné v ceně. Z paluby vyhlídkové lodi se přiblížíme k vodopádům Sedm sester, Nápadník a Naděje Ubytování a večeře.
  • 5. den: Ráno nás čeká jeden z nejkrásnějších úseků naší cesty - klesání jedenácti serpentinami proslulé silnice Trollstigen (v překladu Trolí stezka). Od nejvyšší kolmé stěny Evropy - Trollveggen (v překladu Trolí stěna) pojedeme proti peřejím a vodopádům divoké řeky Rauma v monumentálním údolí Romsdalen. Dále po dopravní tepně celé Skandinávie, silnici E6, budeme pokračovat mohutným údolím Gudbrandsdalen do olympijského města Lillehammeru u největšího norského jezera Mjösa. Zde navštívíme skanzen Maihaugen. Večer dojedeme na ubytování v Oslo, dějišti MS v lyžování 2011. V ceně oběd nebo večeře.
  • 6. den: Prohlídku hlavního města Norska – Oslo, poklidné zelené metropole zahájíme v parku Frogner. Zde je umístěno 212 soch Gustava Vigelanda, vč. symbolu města – Sinnataggen (v překl. Vztekající se chlapeček), fontánou, monolitem a dalšími sochami tohoto nejznámějšího norského sochaře. Uvidíme novou dominantu města – budovu Opery, která leží přímo u fjordu. Pěší zónou Karl Johans Gate, kolem které jsou rozesety hlavní budovy města (parlament, univerzita, Národní divadlo) dojdeme ke královskému paláci. Velkým pojmem pro všechny návštěvníky Oslo je poloostrov muzeí Bygdøy, na který lze doplout lodičkou. Zde našla svůj trvalý domov polární loď Fram. na které se plavili polární dobyvatelé Nansen, Amundsen a Sverdrup k severnímu a jižnímu pólu. Můžeme si prohlédnout vor Kon Tiki, papyrovou loď Ra II Thora Heyerdahla, tři vikingské lodě staré více než tisíc let anebo zajít do muzea námořní plavby. Ubytování.
  • 7. den: Před polednem odletíme z letiště Gardermoen (severně od Oslo) přímo do Prahy.
  • Cena zahrnuje zpáteční letenku z Prahy vč. let. tax, 6x ubytování ve dvoulůžkových, pokojích v turistických hotelech, 3x snídani, 3x polopenzi, dopravu autobusem na místě, vnitrostátní trajekty, plavbu po Geirangerfjordu, průvodce, cestovní pojištění a pojištění proti úpadku CK.
  • Příplatek Fakultativně 3x večeře (2 chody bez nápojů) 2 100 Kč


základní informace


Podrobné pokyny k zájezdu
Destinace Norsko Norsko
Typ zájezduPOZNÁVACÍ ZÁJEZDY
Ubytováníturistický hotel - 2 lůžkový pokoj, 2 lůžkový s doobsazením pro ženu
Stravapolopenze, večeře
DopravaLetecky
Nástupní místaPraha
Zájezdy do destinací
Norsko - zájezdy
QrCode image

TOPlist