Gruzie - Kutaisi - zajímavé a užitečné informace

Kutaisi
Kutaisi (ქუთაისი)(kuato=kamené) patří ke starobylým kolchidským městům. Bylo pravděpodobně hlavním městem Kolchidy a sídlem krále Aetea. Kutaisi se v roce 806 stalo hlavním městem západní Gruzie. Do osvobození Tbilisi od seldžuckých Turků v roce 1122 bylo Kutaisi po zhruba 300 let rezidencí gruzínských králů. Poté, co se Tbilisi stalo metropolí, se Kutaisi stalo provinčním městem. To trvalo do 15. století, kdy se Imeretie oddělila od Gruzie a Kutaisi se stalo centrem Imeretského království.
V roce 1760 bylo město dobyto Turky a osvobozeno ruskými vojsky pod vedením generála Tottlebéna o 10 let později. Na základě Kučuk – Kajnardžinské dohody bylo město vráceno Turkům. V roce 1810 bylo připojeno k Ruskému impériu, mezi lety 1811-40 bylo centrem Imeretské oblasti a od roku 1846 centrem Imeretské gubernie.
V roce 2012 se do Kutaisi přesunul parlament v rámci decentralizace státní moci a rozvoje regionů. Od sovětských dob je hlavním centrem podsvětí.
Dnes je Kutaisi druhé největší gruzínské město a žije tu přibližně 200 tis. obyvatel.
Na náměstí Davida Budovatele se nachází nová Kolchidská fontána vyzdobena zvětšenými kopiemi 30 nalezených kolchidských soch. (kdysi tu stál kostel, pak socha Stalina..) Postavena byla v roce 2011.

Gruzie - Kutaisi - dovolená a zájezdy

Gruzie - Kutaisi - dovolená a zájezdy

TOPlist