Srbsko - Pohodový týden - Malebné království supa bělohlavého a magické pohoří Zlatibor

Náročnost 2 klimatizovaný autobus hotel polopenze turistika

Malebná pohoří jižního Srbska, patřící v dobách Vysoké porty k Novopazarskému sandžaku si uchovala autenticitu a klid téměř bez turistů. Bonusem je správní městečko Priepolje, v kterém osmanská kultura v mnoha ohledech žije dále.


Úvod:

Praví se, že za jasných nocí jsou ve Zlatiboru hvězdy člověku nejblíže. Pravdou je, že toto malebné pohoří, ležící v srdci Balkánského poloostrova, nabízí díky nekonečným poloninám posetých horskou květenou s pasoucími se stády ovcí a krav jedny z nejkrásnějších scenérií na Balkáně. Zlatibor, který spolu s pohořím Tara a Zlatar vytváří horský subsystém Starovlašsko-rašských hor, svou malebností připomíná spíše ukrajinské Karpaty. Díky své výjimečné kráse, bohatým lesům, příjemnému klimatu, bujným pastvinám a rozlehlým loukám s překrásnými výhledy byl po staletí vyhledáván členy srbské královské rodiny a je dodnes milován turisty ze všech koutů světa. Ubytování je zajištěno v příjemném hotelu s výbornou srbskou kuchyní.Hlídací pes

Nastavte si hlídání změn u oblíbených zájezdů. Informace o změně vám bude odeslána na emailovou adresu.

 

 
Program zájezdu

 • 1. den: odpoledne odjezd z ČR, přejezd přes Slovensko a Maďarsko do Srbska.
 • 2. den: ráno příjezd do hotelu ve ZLATIBORU. Ubytování dle možností hotelu. Po snídani a krátké relaxaci se seznámíme s městem ZLATIBOR a vyrazíme na krátkou túru stezkou zdraví k památníku GLAVUDŽA, případně na louky s pasoucími se stády nad městem.
 • 3. den: vyrazíme na celodenní túru na nejvyšší horu TORNIK (1 496 m) - asi 5 km (tam a zpět), dále pak k ženskému klášteru DUBRAVA (26 km tam a zpět více méně po rovině) nad mohutným kaňonem řeky UVAC nebo ke klášteru UVAC (16 km tam a zpět, cesta se nejdříve mírně a pak příkřeji svažuje do kaňonu - náročnější). Zlatiborské vrcholy budeme mít jako na dlani, uprostřed nich se bude vyjímat vulkanická magická kráska - hora OŠTRIK. Komu dojdou síly, může se kdykoli vrátit zpět stejnou cestou. Je zde i možnost vyjet si na TORNIK lanovkou a kochat se přitom výhledy do krajiny.
 • 4. den: dopoledne přejezd na MOKROU GORU, kde nastoupíme na věhlasný historický vláček, který nás proveze úchvatnými scenériemi po ŠARGANSKÉ OSMICI. Za poslechu melodií srbské lidové hudby se budeme zastavovat v místech, kde se natáčel film „Život je zázrak“. Na režiséra Emira Kusturicu si rovněž vzpomeneme při návštěvě filmové vesničky DRVENGRAD v osadě MEĆAVNIK. Poté se zastavíme v KREMNĚ, v rodném domku srbských věštců TARABIĆŮ, a přesuneme se do pohoří TARA ke klášteru RAČA. V případě dostatku času podnikneme vyhlídkovou jízdu nad jezero PERUCAC a kolem osady Mitrovac se vrátíme zpět do hotelu.
 • 5. den: ráno přesun do vísky Kratovo, odkud se vydáme na hřebenový přechod s úžasnými výhledy do údolí. Hřebenová cesta nás provede krajinou zapomenutého času, světem malebných samot, salaší a starobylého zlatiborského venkova s výhledy na okolní masivy (celkem 16 km). Poté přesun ke ZLATARSKÉMU JEZERU a případně podle času budeme pokračovat dále do muslimského města PRIJEPOLJE, kde navštívíme nádherný klášter MILEŠEVO.
 • 6. den: vyvrcholením tohoto pohodového zájezdu bude plavba lodí na prohlídku krásné LEDOVÉ JESKYNĚ a vyhlídku na meandry řeky UVAC. Ráno se přesuneme k nástupu na loď a budeme se plavit kaňonem řeky UVAC na jehož příkrých svazích se nachází hnízdiště supa bělohlavého. Supi se nám budou vznášet nad hlavou nebo odpočívat na okolních svazích a skalkách. Prohlédneme si LEDOVOU JESKYNI a pak vystoupáme (asi 1 km) na vyhlídku, odměnou nám bude nezapomenutelné panorama se zmíněnými meandry.
 • 7. den: dopoledne vyrazíme od hotelu Zelenkada (800 m) přes vrcholy ŠUMATNO BRDO (1 084 m), ČUKER (1 358 m) na krásnou panoramatickou túru směrem k vrcholku GLAVICA (1 323 m) s výhledem na ČIGOTU (1 422 m) a zpět. Při této nenáročné procházce můžeme narazit na stáda volně pasoucích se krav nebo koňů. Délku trasy si každý může upravit sám podle sebe, a nakonec sestoupat zpět do Zlatiboru a užít si odpolední volno.
 • 8. den: dopoledne návštěva SIROGOJNA se skanzenem zlatiborské vesnice, výbornou horkou rakijí a věhlasnými zlatiborskými specialitami. Posléze si prohlédneme jeskyni STOPIĆA PEĆINA, menší sestru tureckého Pamukkale s vodopádem „Pramen života“ a nádhernými vápencovými káděmi, které tvoří přehrazené kaskádovité stupně. Odpoledne opustíme Zlatibor a zamíříme na sever Srbska.
 • 9. den: návrat přes Maďarsko a Slovensko do ČR.
 • Poznámka I: v případě nedostatečného naplnění zájezdu může mít zájezd společnou autobusovou dopravu s cyklistickou variantou, která je koncipovaná tak aby, výrazně nenarušovala program.
 • Cena zahrnuje: doprava klimatizovaným autobusem, 6x nocleh, 7x snídaně, 6x večeře, vedoucí zájezdu, informační materiály.
 • Cena nezahrnuje: vše ostatní, co není uvedeno v odstavci „Cena zahrnuje“.
 • Příplatky: 1lůžkový pokoj 2 600 Kč, pojištění léčebných výloh v zahraničí včetně storna zájezdu 585 Kč.
 • Stravování: polopenze.
 • Ubytování: ubytování je zajištěno v příjemném hotelu s výbornou srbskou kuchyní.
 • Umístění: Zlatibor, Uvac, Drvengrad, pohoří Tara, Zlatarské jezero, Ledová jeskyně, Sirogojna.


základní informace


Podrobné pokyny k zájezdu
Typ zájezduPoznávací zájezdy s turistikou
UbytováníHotel
Stravapolopenze
DopravaAutokarem
Nástupní místaBrno, Hradec Králové, Jihlava, Pardubice, Poděbrady, Praha, Bratislava, svoz Ostrava, svoz Tábor, svoz Plzeň, Břeclav, svoz České BudějoviceQrCode image

Podobné zájezdy