Polsko - Slezsko - Putování z Krkonoš až do Beskyd cestou severní

klimatizovaný autobus hotel snidane turistika Novinka Náročnost 1.5

Putování po místech, která nám nejsou vzdálená a přesto pro nás mohou být zcela nová. Nahlédneme do kraje rozlehlých hor, krásných zámků, tajemných hradů a zřícenin a malebných městeček. To vše s fundovaným průvodcem.


Úvod:

Nechme se v době objevování exotických dálek zavést do nám velmi blízké země, která již od dob Velké Moravy s českým státem často sdílela svůj osud. Je to země, která byla během staletí postupně osídlena Poláky či Slezany, Němci i Čechy, katolíky i protestanty, a kromě vlastní nezávislosti se zde vystřídala nadvláda polská, česká, rakouská i německá. To všechno na Slezsku zanechalo svou nesmazatelnou stopu. V rámci Polska je to region s největší koncentrací památek, s bouřlivou minulostí a pestrou krajinou přecházející od polských rovin přes vlnící se kopce až k nádherné kráse hraničních hor, které lemují středověké obranné hrady, renesanční zámky i skvostné barokní kláštery. Poznáme všechna tři slezská vojvodství: Dolní Slezsko s Vratislaví, Opolské Slezsko ve střední části a nakonec i havířské Horní Slezsko se slavným průmyslovým souměstím i krajem těšínským, kde naše putování dosáhne konce. Tento zájezd provází Kamil Hanák.Hlídací pes

Nastavte si hlídání změn u oblíbených zájezdů. Informace o změně vám bude odeslána na emailovou adresu.

 

 
Program zájezdu

 • 1. den: návštěvu Slezska zahájíme ve skutečně jedinečném barokním skvostu, v cisterciáckém klášteře KRZESZÓW. Další zastávkou bude impozantní středověký hrad BOLKÓW, sídlo svidnicko-javorských vévodů, i nedaleká romantická zřícenina ŚWINY. Na masivním skalnatém vrchu provrtaném mnoha tunely navštívíme velkolepý zámek KSIĄŻ, který patří největším a nejslavnějším památkám Dolního Slezska. Odpoledne se ještě projdeme po centru lázeňského a zároveň hornického města WAŁBRZYCH, odkud se přesuneme na hotel, kde strávíme dalších 5 nocí.
 • 2. den: druhý den bude zcela v podkrkonošském duchu na severní straně nejvyššího česko-slezského pohoří KARKONOSZE. V horském středisku KARPACZ si prohlédneme dřevěný románský kostel přivezeného z norského městečka Vang, pak si vyšlápneme na středověký hrad CHOJNIK, pokocháme se patnáctimetrovým vodopádem SZKLARKA nedaleko sklářského města SZKLARSKA PORĘBA, vychutnáme si atmosféru lázeňského města CIEPLICE i krkonošské metropole JELENIA GÓRA se zachovalým historickým jádrem. Posledním zastavením před návratem na hotel bude rozkošný neogotický zámek WOJANÓW s anglickým parkem na březích řeky Bobr.
 • 3. den: po ranním zastavení v areálu bývalého koncentračního tábora GROSS-ROSEN (ROGOŹNICA) a v hrázděném kostele míru v JAWORU (UNESCO) se přesuneme na LEHNICKÉ POLE (LEGNICKIE POLE), kde si v gotickém kostele přestavěném na muzeum připomeneme jednu z největších středověkých bitev křesťanského vojska s Tatary a prohlédneme si poutní barokní klášter projektovaný slavným Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Odpoledne zasvětíme malebnému slezskému městu LEGNICA a nedalekému cisterciáckému klášteru LUBIĄŻ. Před návratem na hotel se ještě, bude-li čas, zastavíme krátce u vodního zámku WOJNOWICE.
 • 4. den: tento den zahájíme symbolicky výstupem na horu ŚLĘŻA (718 m n.m.). Tento slezský Říp dal patrně název celé zemi a velkou část Slezska odtud budeme mít jako na dlani. Nedaleká ŚWIDNICA, jež je rodiště české královny, nás příjemně překvapí malebným rynkem, katedrálou i kostelem míru (UNESCO). Romantický hrad GRODNO na okraji vesnice ZAGÓRZE ŚLĄSKIE nám objasní středověký příběh zazděné slečny a v podzemních tunelech v blízké WALIMI na úpatí STOLOVÝCH HOR se seznámíme se záhadným nacistickým projektem RIESE, obrovského podzemního města určeného pro laboratorní experimenty.
 • 5. den: před Vratislaví se zastavíme na dvou místech: ve městě TRZEBNICA, jehož cisterciácký klášter s hrobkou svaté JADWIGY (Hedviky Bavorské) je významným poutním místem, a na renesančním vévodském zámku v OLEŚNICI, který je dílem velkých italských mistrů. Zbytek dne se budeme věnovat krásám VRATISLAVI (WROCŁAW), kde si prohlédneme mimo jiné Racłavické panoráma, Tumský ostrov, Vratislavskou univerzitu, Rynek s gotickou radnicí a také nezapomenutelnou Halu století (UNESCO).
 • 6. den: po snídani vyrazíme na největší horskou pevnost v Evropě SREBRNA GÓRA a po zastávce ve městě ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE založeném Franky jako FRANKENSTEIN s legendární laboratoří stejnojmenného doktora v Šikmé věži, se přesuneme do monumentálního neogotického zámku KAMIENIEC ZĄBKOWICKI, který postavil věhlasný pruský architekt Karl Friedrich Schinkel pro nebohou princeznu Marianu Oranžskou. A pak přes městečka PACZKÓW neboli Slezské Carcassonne a květinový OTMUCHÓW umístěný mezi dvěma jezery, zamíříme do malebného slezského města NYSA, kde budeme i nocovat.
 • 7. den: s dalšími slezskými PIASTOVCI se hned po snídani seznámíme na jejich renesančním zámku ve městě BRZEG. Následně přejedeme do OPOLE (Opolí), metropole stejnojmenného vojvodství, jehož malebnému náměstí dominuje radnice vystavěná podle florentské předlohy. V případě zájmu si projdeme i místní bohatý skanzen. Pokračujeme na pohádkový zámek MOSZNA s novogotickými a novorenesančními prvky, jenž je bezesporu nejoriginálnější stavbou svého druhu v Polsku. Den plný silných uměleckých dojmů duchovně zakončíme výstupem na Kalvárii ve významném poutním místě zvaném GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY.
 • 8. den: čeká nám slavná konurbace složená ze čtrnácti měst HORNOSLEZSKÉ PRŮMYSLOVÉ OBLASTI. V tomto hornickém souměstí sice nestihneme navštívit všechna města, ale rozhodně si nenecháme ujít slavnou vysílačku ve městě GLIWICE, po jejímž přepadením začala druhá světová válka. Ve městě GÓRY TARNOWSKIE si na loďkách v podzemí prohlédneme ŠTOLU ČERNÉHO PSTRUHA (UNESCO) a pak se přesuneme na středověký hrad BĘDZIN, kde se mimo jiné seznámíme s historií těžby uhlí ve Slezsku. Nakonec se necháme okouzlit industriální, moderní a futuristickou architekturou v hornoslezské metropoli KATOWICE. Nocovat budeme ve městě TYCHY, kde v případě zájmu můžeme zorganizovat noční prohlídku PIVOVARU TYSKIE.
 • 9. den: dopoledne poslední den si ještě na zámku PSZCZYNA opět stejně jako na zámku Książ zavzpomínáme na půvabnou kněžnu Daisy a slavný míšenský rod Hochbergů, ve městě BIELSKO-BIAŁA se projdeme po legendární CÍSAŘSKÉ CESTĚ, díky níž se toto souměstí nazývá MALÁ VÍDEŇ, a naše putování po okouzlujícím Slezsku nezakončíme nikde jinde než ve staré polské částí rozděleného města CIESZYN (Těšín) se zachovalým rynkem, hradem, románskou rotundou, mnoha chrámy a útulnými hospůdkami. Ve večerních hodinách se vrátíme do vlasti.
 • Cena zahrnuje: doprava klimatizovaným autobusem, 8x nocleh v hotelu se snídaní v 2lůžkových pokojích, vedoucí zájezdu, informační materiály.
 • Cena nezahrnuje: vstupy a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci „Cena zahrnuje“.
 • Příplatky: 1lůžkový pokoj  3 240 Kč, večeře 2 090 Kč, pojištění léčebných výloh v zahraničí včetně storna zájezdu 405 Kč.
 • Stravování: 8x snídaně, možnost přikoupení večeří.


základní informace


Podrobné pokyny k zájezdu
Typ zájezduPoznávací zájezdy
Stravasnídaně
DopravaAutokarem
Nástupní místaHradec Králové, Pardubice, Poděbrady, Praha, svoz Brno, svoz Svitavy, svoz Litomyšl, svoz Vysoké Mýto, TrutnovQrCode image