Nepál - Mustang - zakázané království Himálaje - 2024/25 - CK Poznání
16denní zájezd
8-16Skupinaosob
  Náročnost 3
polopenze stravapolopenze hotel ubytováníhotel letecky dopravaletecky
Nepál - Mustang - zakázané království Himálaje
Mustang - historické království s okouzlující přírodou je turismem téměř nepoznamenané. Vydejte se s námi do oblasti, která byla turistům ještě do nedávna zcela uzavřena a i dnes je počet návštěvníků striktně omezen. Oblast na hranici s Tibetem si tak uchovala zcela unikátní atmosféru, která je umocněna výjimečnou kombinací přírodních krás polopouště a nejvyšších hor světa. Po dobu treku je zajištěna plná penze a na několika místech i jeepy, které nám cestu ulehčí. Uvidíme nespočet chrámů a stúp, projdeme nejhlubším kaňonem světa sevřeného mezi dvěma osmitisícovkami a vychutnáme si výhledy nejen na pohoří Annapuren, zatímco krajina pod námi bude lemována pestrobarevnými terasami a pouštní krajinou. Vše zahájíme atraktivním přeletem v bezprostřední blízkosti osmitisícovek a čas zbyde i na pamětihodnosti v Káthmándú. Pro váš komfort je v ceně i přelet do Pokhary, a zejména veškerá povolení pro vstup do oblasti Mustangu a koně na přepravu zavazadel při treku.

Poznámka: odlet Praha nebo Vídeň dle dostupných letových řádů. V případě odletu z Vídně bude zajištěn svoz Praha-Brno-letiště Vídeň a zpět. Včas před odletem bude klientům oznámeno odletové letiště.
Veronika
Rádi by jste s námi cestovali, ale ještě vám chybí pár informací pro konečné rozhodnutí? Klikněte na tlačítko "Mám otázku" a my se vám ozveme.

Termíny a ceny

Termín 27.08. - 11.09.24 úterý - středa
UZAVŘENO
Kód termínu 24MUG01349
Cena
88 990 Kč
cena za 16 dní

Program zájezdu

1. - 2. den: odlet z Prahy nebo Vídně do KATHMANDU, ubytování, nenáročná prohlídka včetně chrámu PASHUPATI NATH TEMPLE, tradiční nepálská večeře.
3. den: snídaně, krátký přelet do POKHARY - vstupní brány k ANNAPURNĚ. Transfer a ubytování na hotelu v blízkosti centra města. Po zbytek dne (dle letového řádu) odpočinek s procházkou k jezeru FEWA LAKE a k PAGODĚ MÍRU, odkud se často před západem slunce vynoří z mraků panorama celé ANNAPURNSKÉ SKUPINY HIMÁLAJE, včetně osmitisícové ANNAPURNY I (8 091 m) či posvátné ikonické královny hor MACHAPUCHARE (6 996 m). Večeře.
4. den: brzy ráno (snídaně formou balíčku) krátký přelet do JOMSOM (2 700 m). Při východu slunce zpravidla jasná obloha nabídne fascinující výhledy při průletu mezi dvěma osmitisícovými vrcholy DHAULÁGIRÍ (8 167 m) a ANNAPURNA (8 091 m), které jsou zároveň stěnami nejhlubšího kaňonu světa KALI KHANDAKI tvořeného stejnojmennou řekou, podél které budeme vzápětí přistávat. Po příletu odevzdáme naše zavazadla nosičům, kteří se spolu s koňmi budou po celou dobu treku o zavazadla starat. První část trasy si zpříjemníme pomocí jeepů, které nás dopraví do vesnice KAGBENI (2 850 m). Hned zprvu nás oslní dramatická scenérie od polopouštní krajiny až po osmitisícové vrcholy. Horskou dominantou je pak NILGIRI PEAK (7 061 m), který se nachází v bezprostřední blízkosti výchozího bodu. KAGBENI je již první z typických "TIBETSKÝCH" vesnic, kterou navštívíme. Celá oblast MUSTANGU je právě tibetskou kulturou silně ovlivněna, což dokládá i nespočet chrámů a prvky tibetské architektury rozpoznatelné na většině dalších budov.
5. den: z KAGBENI již pokračujeme po bývalé obchodní stezce (vedoucí Tibetu) dále podél řeky KHANDAKI. Nacházíme se již v podstatě v polopouštním prostředí, které zde vytvořil osmitisícový masiv zabraňující průniku oblačnosti a srážek z jihu. O to dechberoucí panoramata se nám naskýtají! Kromě majestátních vrcholů nás stále více zaujímají právě výhledy na hru barev v údolí. Nejprve vystoupáme do TANGBE (3 100 m) a posléze sejdeme do vesnice CHHUSANG (2 900 m). Zájemci mohou až sem využít najaté jeepy a zkrátit si tak dobu chůze na 3 hod. Obě místa se vyznačují fotogenickými terasovými políčky, ale i typickými domy a chrámy s tibetskou architekturou. Následuje fascinující podívaná při průchodu kaňonem CHELE a závěrečný výstup do SAMAR (3 620 m).
6. den: s přibývající výškou se na horizontu postupně objevuje stále více himálajských vrcholů, ke kterým se dnes přidá i slavná ANNAPURNA I (8 091 m) a celá plejáda sousedních vrcholů této vysokohorské skupiny. Stoupáme kaňonem až do výšky 3 800 m. Následné klesání nás přivede až do tajemné jeskyně, od které již pokračujeme do opuštěné osady SYANGMOCHEN, kam dorazíme po zhruba 4-5 hod. chůze. Vesnička uprostřed nehostinné krajiny má opravdu unikátní atmosféru.
7. den: dnes je cílem již poněkud rozsáhlejší vesnice GHAMI, do které se dostaneme přes průsmyk NYI-LA (4 010 m). Za chůzi však budeme odměněni dalšími neopakovatelnými výhledy kombinující kromě dramatické krajiny i terasová pole, ale i stáda jaků. Cílový bod je pak ideálním místem pro vnímání rozsáhlosti místní opuštěné krajiny, která byla ještě donedávna téměř izolovanou částí země. V GHAMI se setkáme i s několika malebnými chrámy a poutními místy včetně jedné z největších budhistických man (modlitební stěna). Tradiční chrámy a stúpy jsou právě tím, co ve spojení s okolní krajinou vytváří v MUSTANGU zcela úchvatnou podívanou. Díky využití jeepů v části trasy se doba chůze bude pohybovat jen okolo 3-4 hod.
8. den: mírně jednodušší den (asi 3h chůze) nás cestou lemovanou dalšími budhistickými stavbami dovede až do CHARANGU (3 500 m), kde se nachází typický tibetský klášter a historické opevnění. Samozřejmostí jsou další dechberoucí výhledy do okolní krajiny na horizontu zakončené majestátní Himálají.
9. den: blížíme se ke zlatému hřebu celého treku! Po sestupu do kaňonu CHARANG CHU stoupáme do výšky 3 850 m, kde se nám před očima náhle objeví LO-MANGTHANG (3 700 m) - historické centrum KRÁLOVSTVÍ MUSTANG neboli LO dodnes obydleného téměř 2 000 obyvateli. Na druhé straně je již odkryto celé panorama nespočtu himálajských vrcholů v rozmezí od šesti do osmi tisíc výškových metrů. Malé pohoří nad královským městečkem již náleží TIBETU, jehož hranice je vzdálena pouhých 13 km. Životní podívanou později doplní i neopakovatelná atmosféra samotného městečka, do kterého za nedlouho dorazíme a kde si vychutnáme i následující odpočinkový den. Zde si již budeme opravdu jako v Tibetu připadat, neboť kromě shodné kultury a architektury zde navíc i mnoho Tibeťanů pobývá. Doba chůze cca 5 hod.
10. den: volný den v LO-MANGTHANG (3 700 m). Odpočinek si můžete zpestřit návštěvou nádherných chrámů nebo projížďkou na koni až k hranici do Tibetu. Celý den si pak budeme vychutnávat himálajská panoramata z míst, která byla normálním smrtelníkům ještě donedávna nepřístupná!
11. - 12. den: pro zpáteční cestu volíme západní trasu, po které za přítomnosti dalších úchvatných výhledů dorazíme až pod vesničku GHAR GUMBA (3 920 m), kde potkáme ještě několik náboženských staveb. Cestu rozdělíme na dvě etapy, což nám umožní zvolit velmi pohodové tempo.
13. - 14. den: asi 5 hod. přesun KAGBENI a následně na letiště v JOMSOM, ranní přelet do POKHARY. Individuální volno po zbytek dne (bez záruky v důsledku možného odsunutí letu z Jomsom v závislosti na počasí).
15. den: přelet do KÁTHMÁNDÚ, odlet do ČR.
16. den: přílet do ČR.

Informace k ceně

Cena zahrnuje

  • zpáteční letenka Praha nebo Vídeň - Káthmándú a zpáteční vnitrostátní lety Káthmándú-Pokhara a Pokhara-Jomsom vč. let. tax a poplatků v max. výši 32 000 Kč, 3x ubytování v ***hotelu v centru Káthmandú a v Pokhaře, 10x ubytování v guesthousech (jednoduché dvoulůžk. pokoje, na některých místech vlastní, zpravidla však společné soc. zařízení) 4x polopenze, 9x plná penze, transfery dle programu, jeepy dle programu, veškerá povolení pro turistiku, povolení pro vstup do oblasti Mustang (cca 500 USD), český vedoucí zájezdu, místní horský průvodce, informační materiály

Cena nezahrnuje

  • vízum cca 30 USD (orientační cena z r. 2023, platí se po příletu do Nepálu), pro zájemce jeepy nad rámec programu, ostatní strava, fakultativní programy, bakšišné, vstupné a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci "Cena zahrnuje"
  • pojištění léčebných výloh v zahraničí včetně storna zájezdu do 35 000 Kč za 2 320 Kč do 85 000 Kč za 3 070 Kč