Nový Zéland - cesta až za hranice Středozemě s lehkou turistikou - 2024/25 - CK Poznání
19denní zájezd
8-16Skupinaosob
  Náročnost 2
vlastní stravavlastní hotel ubytováníhotel letecky dopravaletecky
Nový Zéland - cesta až za hranice Středozemě s lehkou turistikou
Aotearoa, země zelená, přátelská, království fjordů a ledovců, gejzírů a sopek.
Připravte se na krajinu, kterou jste si ani ve snech nepředstavovali. Vstupujete do míst s nejkladnějším přístupem k životnímu prostředí a k domorodé kultuře Maorů.

Vítejte na Novém Zélandu!

Zájezd je určen pro malou skupinu max. 5 klientů na jednoho průvodce.
V případě velkého zájmu možnost max. 10 klientů, ale se dvěma průvodci.
Kamila
Rádi by jste s námi cestovali, ale ještě vám chybí pár informací pro konečné rozhodnutí? Klikněte na tlačítko "Mám otázku" a my se vám ozveme.

Termíny a ceny

Termín 06.03. - 24.03.24 středa - neděle
Kód termínu 24NWZ02508
Cena
139 900 Kč
cena za 19 dní
Termín 10.11. - 28.11.24 neděle - čtvrtek
VYPRODÁNO, GARANCE ODJEZDU, průvodce: Kamila Kalčíková
Kód termínu 24NWZ02509
Cena
139 900 Kč
cena za 19 dní
Termín 05.03. - 23.03.25 středa - neděle
průvodce: Jiří Ježek
Kód termínu 25NWZ02508
Cena
139 900 Kč
cena za 19 dní
Termín 12.11. - 30.11.25 středa - neděle
poslední 3 místa, doobsazení pro ženu+další pokoje, garance odjezdu, průvodce: Kamila Kalčíková
Kód termínu 25NWZ02509
Cena
139 900 Kč
cena za 19 dní

Program zájezdu

1. - 3. den: odlet z Prahy a 3. den přílet na SEVERNÍ OSTROV, do AUCKLANDU, srovnání s časovým posunem. První procházky městem sopek, kde hlavní silnice vedou skrz lávové proudy. Na VULCAN LANE se zastavíme v některé z místních hospůdek a budeme pokračovat do stylové čtvrti VIADUCT HARBOUR s milionářskými jachtami a vyhlídkami na město s dominantní věží SKY TOWER, až se ocitneme u zvedacího mostu.
4. - 5. den: dopolední procházka v AUCKLANDU - AUCKLANDSKÁ RADNICE, divadlo CIVIC THEATRE, KHARTOUM PLACE oslavující historické vítězství novozélandských žen, které si vydobyly volební právo. Projdeme si ALBERT PARK s řadou viktoriánských domů a odpoledne se vydáme na cestu směr COROMANDELSKÝ POLOOSTROV, který vybíhá do Tichého oceánu a nabízí návštěvníkům pláže s bílým pískem, jež jsou jedny z nejkrásnějších na Severním ostrově. Zdejší mokřady a zálivy s horami jsou protkané turistickými stezkami, některou z nich si i my projdeme. Navštívíme překrásnou pláž CATHEDRAL COVE s obrovským kamenným obloukem a přírodním vodopádem. Zamíříme do přímořského městečka OPITO, odkud se vydáme na procházku k opevněné vesnici kmene Ngati Hei ležící u magické pláže.
6. den: přejíždíme směrem do nitra Severního ostrova. Cesta vede přes strmý KAŇON KARANGAHAKE lemovaný džunglí a my se vydáme pěšky po stezce KARANGAHAKE GORGE HISTORIC WALKWAY vedoucí po trase bývalé železnice a řeky Ohinemuri. Poté odjedeme do TE AROHY, městečka pod horou MOUNT TE AROHA s vyhlídkou BALD SPUR (350 m), na kterou vystoupáme. Večer možnost naložit se do místních lázní TE AROHA MINERAL SPAS s jediným známým gejzírem kyselky MOKENA GEYSER, který zhruba každých 40 minut vystřeluje do výšky až 3 metrů.
7. den: vyrážíme do STŘEDOZEMĚ, venkovského městečka MATAMATA, které bylo velice významně proslaveno natáčením trilogie Pán prstenů a Hobit. Samozřejmostí je prohlídka hobití vesnice HOBITÍN (cca 120 NZD, pro ty, kteří nebudou mít zájem o Hobitín, je připravena alternativní turistika v oblasti). Odpoledne zajedeme ještě k působivým vodopádům WAIRERE FALLS, které padají z výšky 153 metrů a jsou nejvyšší na Severním ostrově. Vydáme se k nim příjemnou procházkou.
8. den: dnešní den nás čeká prozkoumávání bohaté geotermální oblasti ROTORUA s bahenním jezírky a vybuchujícími gejzíry. Jedná se o místo hluboce uctívané místními Maory, kteří tu tvoří až 35 % obyvatelstva. V Rotorue si prohlédneme pozoruhodné JEZERO ROTORUA s ostrůvkem Mokoia, které je vyhaslou sopkou, a termální rezervaci TE WHAKAREWAREWA s více než 500 prameny a několika gejzíry. Budeme mít příležitost nahlédnout do OHINEMUTU, maorské vesnice na břehu jezera, kde si prohlédneme společenský dům TAMA-TEKAPUA MEETING HOUSE z r. 1905 a anglikánský kostel ST FAITH’S vyzdobený maorskými řezbami a tkaninami. Samozřejmostí je účast na maorském kulturním představení.
9. den: kolem největšího novozélandského jezera TAUPO s dalšími vyhlídkami a vodopády dorazíme do NP TONGARIRO (UNESCO), jehož dominantami jsou tři aktivní sopky - RUAPEHU, NGAURUHOE a TONGARIRO. Národní park představoval království Mordor v trilogii Pán prstenů. Opět je tato oblast bohatá na geotermální činnost. Vydáme se na pěší trasu SILICA RAPIDS (cca 7 km, převýšení 200 m, cca 2,5 hod.) s výhledy na sopku RUAPEHU. Park si projedeme i autem a budeme dělat zastávky na zajímavých vyhlídkách a projdeme se i krátce k některým vodopádům.
10. den: vydáme se směrem na jih po WHANGANUI RIVER ROAD, cestě, která je plná příležitostí k focení drsné a vlhké horské krajiny. Budeme projíždět skrz maorské vesničky, vyfotíme si mlýn z roku 1854 a zastavíme na vyhlídce ARAMOANA, která nám poskytne krásný výhled na řeku Whanganui pod námi a vrcholky hor za ní. Odpoledne nás čeká návštěva města PALMERSTON NORTH a jeho známého náměstím SQUARE s hodinovou věží uprostřed a četnými maorskými řezbami a sochami. Hlavním cílem návštěvy je však NOVOZÉLANDSKÉ MUZEUM RUGBY, které místní tak milují.
11. den: přijíždíme do posledního místa na naší cestě Severním ostrovem, do větrného hlavního města WELLINGTON. Na hlavní město je WELLINGTON opravdu malý a velice přátelský, proto stihneme to nejdůležitější projít za jeden den. Ochutnáme zde místní pivo v jednom z minipivovarů. Červenou lanovkou vyjedeme do WELLINGTONSKÉ BOTANICKÉ ZAHRADY, zaujme nás jistě modernistická budova BEEHIVE, kde sídlí parlament, který si prohlédneme, a nesmíme opominout budovu TE PAPA, nejzajímavější novozélandské muzeum, kterému se přezdívá "sbírka pokladů".
12. den: ráno přelet na JIŽNÍ OSTROV, přistaneme ve městě QUEENSTOWN, které má perfektní polohu pro naše další putování Jižním ostrovem. Je to vlastně jen kousek do oblasti KEPLER MIRE, místa, kde se točily scény z Mrtvých močálů v trilogii Pán prstenů. Staneme na vyhlídce na řeku Waiau (ve filmu se řeka jmenuje Anduin), za řekou se již do nekonečna táhne NP FIORDLAND. Přejdeme zavěšený most RAINBOW REACH a pokračujeme po břehu řeky Waiau a zároveň po dálkové trase KEPLER TRACK kolem vyhlídky BOULDER LOOKOUT až k jezeru SPIRIT LAKE. Na jedné straně se rozkládají pastviny a na straně druhé se tyčí rozeklané hory FIORDLANDU. Zdejší oblast je ideální k pozorování ptáků, které jinde těžko uvidíte, např. tu žije vzácná slípka takahe.
13. den: dnešní silnice, která vede k pravděpodobně nejkrásnějšími místu celého zájezdu - MILFORD SOUNDU, je sama o sobě cíl. I kdybyste se tu nevydali na jedinou procházku, tato silnice je tak rozmanitá, že vám představí NP FIORDLAND v celé své kráse. Silnice se vine kolem ovčích pastvin, ledovcových jezer, skrz husté bukové lesy, travnaté louky a nabízí vyhlídky na dvoutisícovky PYRAMID PEAK (2 295 m) nebo NGATIMAMOE PEAK (2 164 m). Průběžně silnice stoupá a klesá, vede skrz HOMER TUNNEL vytesaný do ledu, který je jednosměrný a provoz řídí nejvýše položené semafory světa. Za ním možná ještě spatříte horské papoušky kea a pak už "jen" monumentální fjord MILFORD SOUND s horou MITRE PEAK (RAHOTU), která se zvedá přímo z temných vod fjordu. Jeden z nejznámějších divů světa, jehož krása se slovy nedá popsat, si vychutnáme při plavbě na vyhlídkové lodi, která nás proveze fjordem, do něhož se řítí nespočet vodopádů.
14. den: vydáváme se vzhůru směr JIŽNÍ ALPY, ve slavné trilogii pod názvem Mlžné hory, které prostupují téměř celou středozápadní částí Jižního ostrova. Na břehu jezera LAKE HAYES ochutnáme vyhlášená novozélandská vína a ve městečku ARROWTOWN, které bylo v 19. st. sídlem čínské komunity zlatokopů, si osobně vyzkoušíme, jaké by to bylo, kdybychom se živili rýžováním zlata. V dalším okouzlujícím městečku WANAKA vyrůstá z jezera zajímavý strom, který tak tvoří vynikající objekt k focení. Za ním se již tyčí vrcholky NP MOUNT ASPIRING. Jedeme dále po břehu jezera LAKE HAWEA až do vesničky MAKARORA, která je poslední osadou před průsmykem vedoucím na západní pobřeží. Projdeme se k jezírkům BLUE POOLS, kde žijí ohromní pstruzi duhoví. Tady přespíme a užijeme si tak atmosféru osamělé, divoké přírody.
15. den: přes průsmyk HAAST PASS dorazíme na opuštěné západní pobřeží TASMANOVA MOŘE. Celá oblast silnice 6 je pod UNESCEM. Budeme projíždět podél mokřadů, písečných dun a kolonií tučňáků či lachtanů až dojedeme na vyhlídku na nejvyšší horu Nového Zélandu MT. COOK (3 724 m). Poté se vydáme na pěší túru k čelní stěně FOXOVA LEDOVCE (celkem 6,5 km, převýšení 180 m, cca 3 hod.). O pár desítek kilometrů dále leží ještě LEDOVEC FRANTIŠKA JOSEFA, v těchto místech se dá skoro až na vyhlídku dojet autem.
16. den: dnes se vydáme na výlet do soutěsky HOKITIKA GORGE, budeme procházet roklí s tyrkysovými vodami a visutými lávkami. Poté po silnici GREAT ALPINE HIGHWAY směřujeme přes průsmyk ARTHUR’S PASS se stejnojmennou nejvýše položenou osadou na Zélandu (900 m n. m.) do CHRISTCHURCHU. Na cestě se projdeme ještě v oblasti KURA TAWHITI s proslulými vápencovými útvary a také prozkoumáme 594 metrů dlouhou jeskyni v oblasti CAVE STREAM SCENIC RESERVE, do které je přístup od řeky Broken River. Večer nás již přivítá CHRISTCHURCH, nejangličtější novozélandské město.
17. den: jednodenní prohlídka CHRISTCHURCHU - začneme na CATHEDRAL SQUARE s vynikající CHRISTCHURCH ART GALERIÍ, která je skvělou přehlídkou novozélandského umění. QUAKE CITY vypráví příběh zemětřesení, které zasáhlo zdejší oblast v roce 2010 a 2011. Gondolou se vyvezeme na vrchol kopce MT. CAVENDISH (500 m) a naposledy zamáváme neuvěřitelné novozélandské krajině plné ostrůvků, kopců, sopek a fjordů.
18. - 19. den: odlet z Christchurchu domů, přílet 19. den do Prahy.

Informace k ceně

Cena zahrnuje

  • zpáteční letenka Praha-Auckland, vnitrostátní přelet Wellington-Queenstown a Christchurch-Auckland vč. let. tax a poplatků v max. výši 55 000 Kč,
  • pronájem minivanu vč. paliva, místních poplatků a parkovného,
  • lodní výlet po Milford Soundu,
  • maorské kulturní představení,
  • 15x ubytování v turistických hotelech, motelech a apartmánech ve 2lůžkových pokojích,
  • vedoucí zájezdu, informační materiály

Cena nezahrnuje

  • strava, ochutnávka vína, vstupné a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci "Cena zahrnuje"
  • registrace NZeTa vč. turistické daně 1 500 Kč, 1lůžkový pokoj 19 900 Kč, pojištění léčebných výloh v zahraničí vč. storna zájezdu do 35 000 Kč za 1 900 Kč, do 85 000 Kč za 2 650 Kč