Tanzánie - 2024/25 - CK Poznání

Zájezdy do Tanzánie

Tanzanie, země bohatá ve všech směrech„Když chcete poznat pravou černou Afriku, běžte do Tanzanie.“ Není to jen fráze. Uvidíte zde snad všechny ikonické africké zvířata, na které si jen vzpomenete. Velká pětka - slon, lev, nosorožec, buvol, levhart - a bezpočet jiných. Tady máte možnost vidět procházející se žirafy pod zasněženým vrcholkem Kilimandžára. Nebo odvěké putování stád býložravců savanami v pravidelném střídání se období dešťů a sucha. Hrochy či krokodýli ve vodách druhého nejhlubšího jezera na světě Tanganika. Kolonie růžových plameňáků na jezeře Natron.

A také zvířata, o kterých jste pravděpodobně ještě nikdy neslyšeli. Začátkem 21. století byl ve zdejších pralesích objeven nový druh primáta, paviánec (mangabej) kipunji. A to je v dobách hromadného vymírání druhů opravdu zázrak.

Tanzanie, země bohatá na národní parky a veliká sladkovodní jezera. Kráter Ngorongoro, místo s největší koncentrací velkých savců na světě, místo zařazené do světového dědictví UNESCO. Serengeti, největší národní park Tanzanie, místo každoročních obrovských migrací savců, které již v televizi přivádí v úžasu. Vidět to naživo je nepopsatelný zážitek. Kilimandžáro, horský masiv, kterého vrchol Uhuru se svými 5895 m n. m je nejvyšším místem Tanzanie i Afriky. Nachází se téměř na rovníku, proto první Evropané nemohli věřit svým očím, když na vrcholku uviděli sníh.

Velká příkopová propadlina táhnoucí se kromě jiných zemí i Tanzanií je kolébkou i hrobem našich předků. V rokli Olduvai byly objevené pozůstatky stop a kostí hominidů staré 3 miliony let. Je to místo, které přivádí k úžasu i pokoře. Co všechno jsme dokázali od dob, kdy se náš druh vydal z těchto míst na putování světem. Ale také co všechno jsme pokazili a teď to musíme napravit, abychom mohli jít dál.