Andorra - 2024/25 - CK Poznání

Poznávací zájezdy s turistikou a Pohodové týdny v Alpách v destinaci Andorra

Aktivní dovolená v knížeství Andorra


Knížectví Andorra svou rozlohou 468 km2 patří mezi 7 nejmenších států v Evropě a žije zde 78 tis. obyvatel. Od severu k jihu měří 25 km, od západu k východu 29 km. Několik vysokohorských kotlin a údolí ležící převážně ve výšce 800 až 1000 mnm je obklopeno vrcholy Pyrenejí, dosahujícími až 3000 m. Převážně hornatý stát mezi Francií a Španělskem má více než tisíciletou historii. Na vrcholcích Pyrenejích leží víc než 8 měsíců v roce sníh a proto je Andorra více známá svými výbornými lyžařskými podmínkami než turistikou v letních měsících.

Přesto přitahuje stále více i v létě, zejména svou nedotčenou přírodou se spoustou nádherných ledovcových jezer, vysokými skalními štíty, vodopády a zapomenutými údolími, kde se pasou koně i dobytek. Nejvyšší horou je Pic de Coma Pedrosa s 2.946 m. V širokých údolích jsou roztroušena malebná městečka a osady s románskými kostelíky z 9. až 12.století a typickou, pyrenejskou architekturou s typickými kamennými domy.

Klima je dáno horskou polohou. Zima je obvykle bohatá na sněhové srážky, průměrná teplota v lednu dosahuje pouhé 3ºC, v létě jsou příjemné teploty okolo 18 až 22ºC. Ve vyšších polohách hor může dojít i k rychlé změně počasí. Nejdeštivějším měsícem je květen.
Rozvoji turistického ruchu napomáhá i tzv.nákupní turistika, kdy se díky bezcelní zóně zvýšil každoroční příliv návštěvníků na téměř 10 milionů a soustřeďuje se na hlavní město Andorra la Vella, kde je 8 velkých nákupních středisek a nespočet obchodů.
Doby, kdy se ekonomika opírala hlavně o vysokohorské zemědělství, je už dávno pryč. Nejvyšší příjmy pocházejí z turistického ruchu a obchodu. Stále je významné i pastevectví, zejména chov ovcí, krav a koní, v nižších polohách i mul, které se využívají jako dopravní prostředek do odlehlých míst, kam vedou jen horské stezky.
Pouze 3% půdy se dají obdělávat. Většinou v blízkosti větších řek se pěstuje žito, zelenina a tabák. Pro výrobu elektřiny se staví na horských tocích malé i větší elektrárny, které dostatečně zásobují elektřinou celé knížectví. Andorra v podstatě nemá žádný průmysl. Zásoby železné rudy a stříbra jsou již vyčerpány, existují pouze malé i větší dílny, kde se vyrábí suvenýry, drobné kožené zboží, řezbářství a kamenictví má dlouhou tradici.

Těžba dřeva v lesích se využívá k výrobě nábytku. V hlavním městě je i továrna na zpracování tabáku a malé potravinářské závody.
Úředním jazykem je katalánština, běžně se domluví i španělsky a francouzsky. Oficiální měnou je od roku 2002 euro, i když Andorra není členem EU.

Andorra - aktivní dovolená a zájezdy